İstanbul Yenileniyor Nedir?

İstanbul Yenileniyor, İstanbul'da risk altındaki konut stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüşütürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın paydaşı olduğu online bilgilendirme ve destek platformudur. Bu platform, olası İstanbul Depremine karşı dayanıksız olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde yardımcı ve yol gösterici olmayı hedeflemektedir.

İlk etapta başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi için kriterlerimiz başvurulan parselin;

  • Özel mülkiyette yer alması,
  • Bu yapıların 1999 yılı öncesinde yapılmış olmasıdır.
Yapınız ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa kaydolmanız, başvuru sekmesinde ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi için bu kriterler sağlanmalıdır.

İstanbul Yenileniyor ile olası riskli yapınızın yenilenme süreci sırasıyla Başvuru, Teklif ve Uzlaşma olarak 3 aşamada gerçekleşmektedir.
Başvurunuz sonrası 7 iş günü içerisinde hazırlanacak "Bilgilendirme Formu"nu istanbulyenileniyor.com kullanıcı yoluyla takip edebilirsiniz.
"Teklif ve "Uzlaşma" aşamalarına geçebilmek için "İstanbul Yenileniyor Süreci" başlığı altında belirtilen yol haritasını izlemeniz gerekmektedir.
Sistemle ilgili bilgi ve destek almak isterseniz 444 06 04 no'lu Çağrı Merkezimizi (hafta içi 09:00-16:30 saatleri arasında) arayabilirsiniz. Sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


PDF içeriğini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Broşürü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Güçlendirme Sistemi Nedir?

İBB Hızlı Tarama yöntemiyle yapılan yapı analiz sonucuna göre E sınıfında yer alan, mevzuat ve statik açıdan güçlendirilmesi uygun bulunan yapıların günümüz teknolojisi ve koşullarında hibrit yöntemlerle güçlendirilmesini amaçlayan, Kiptaş ve üniversitelerin paydaş olduğu sistemdir.

Güçlendirme Başvurusu Evrakları

1. Başvuru / Temsil Yetki Belgesi (Zorunlu)
2. İBB Hızlı Tarama Yöntemiyle Yapı Analiz Raporu(Zorunlu)
3. Ruhsat Belgesi ve veya Yapı Kayıt Belgesi

Müteahhit ( İstekli) Sistemi Nedir?

İstanbul Yenileniyor sistemi üzerinden gönderilen teklif ve teklif şartlarında uzlaşma sağlayan vatandaşların yapılarının yenilenmesi sürecinde inşaat yapım işlerine talip olan müteahhit (istekli)lerin başvurularını yapabilecekleri sistemdir. Hedefi; İstanbul Yenileniyor sistemi üzerinden uzlaşı sağlayan hak sahiplerini rekabetçi fiyatlandırma ile Kiptaş kontrolünde müteahhit (istekli)lerle buluşturmak ve bu sayede hak sahiplerinin riskli yapılarının yenilenmesi sürecini hızlandırarak İstanbul’un depreme karşı dayanıklılığını artırmaktır.

Sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı buradan ziyaret edebilir veya 444 06 04 no’lu Çağrı Merkezi’mizden (hafta içi 09:00-16:30) bize ulaşabilirsiniz.