İstanbul Yenileniyor Nedir?

İstanbul Yenileniyor, İstanbul'da risk altındaki konut stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüştürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın paydaşı olduğu online bilgilendirme ve destek platformudur. Bu platform, olası İstanbul Depremine karşı dayanıksız olduğunu düşündüğünüz yapınızın yenilenmesi sürecinde yardımcı ve yol gösterici olmayı hedeflemektedir.

İlk etapta başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi için kriterlerimiz başvurulan parselin;

  • Özel mülkiyette yer alması,
  • Bu yapıların 1999 yılı öncesinde yapılmış olmasıdır.
Yapınız ve üzerinde bulunduğu parsel bu kriterleri sağlıyorsa kaydolmanız, başvuru sekmesinde ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi ve sürecin ilerlemesi için bu kriterler sağlanmalıdır.

İstanbul Yenileniyor ile olası riskli yapınızın yenilenme süreci sırasıyla Başvuru, Teklif ve Uzlaşma olarak 3 aşamada gerçekleşmektedir.
Başvurunuz sonrası 7 iş günü içerisinde hazırlanacak "Bilgilendirme Formu"nu istanbulyenileniyor.com kullanıcı hesabınız üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilme sürecini sisteme kaydettiğiniz iletişim bililgileriniz (e posta ve SMS) yoluyla takip edebilirsiniz.
"Teklif ve "Uzlaşma" aşamalarına geçebilmek için "İstanbul Yenileniyor Süreci" başlığı altında belirtilen yol haritasını izlemeniz gerekmektedir.
Sistemle ilgili bilgi ve destek almak isterseniz 444 06 04 no'lu Çağrı Merkezimizi (hafta içi 09:00-16:30 saatleri arasında) arayabilirsiniz. Sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


PDF içeriğini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Broşürü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul Yenileniyor Süreci

İstanbul Yenileniyor, İstanbul'da risk altındaki konut stokununb güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüştürülmesini amaçlayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri olan KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ'ın pydaş olduğu online bilgilendirme ve destek platformudur. İstanbul Yenileniyor Platformu üzerinden yapacağınız online başvuru ile yapınızın yenilenme süreci; Başvuru, Teklif ve Uzlaşma olarak adlandırılan 3 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalara bağlı olarak tamamlanması gereken 9 adım aşağıda belirtilmiştir:

Sistem üç aşamadan oluşmaktadır:

BAŞVURU

1. Adım www.istanbulyenileniyor.com adresi üzerinden online başvuru yapılır.

2. Adım Başvurular, teknik uzmanlar tarafından incelenerek "Bilgilendirme Formu" hazırlanır.

3. Adım: Hazırlanan "Bilgilendirme Formu" ile birlikte "Teklif Aşaması"na geçiş için gerekli evrak listesi başvuru sahibine iletilir.


 2/3 çoğunluk tarafından imzalanan "Başvuru/Temsil Yetki Belgesi"nin ve listede belirtilen evrakların yüklenmesi ile "Teklif Aşaması"na geçilir.

TEKLİF

4. Adım: Mevcut duruma ilişkin ölçüm ve hesaplamalar, sisteme yüklenen belgeler üzerinden teknik uzmanlar tarafından yapılır.

5. Adım: Ölçüm ve hesaplamalara dayanarak yerleşim durumunu gösteren öneri taslak proje hazırlanır.

6. Adım: Yapılan çalışmalar doğrultusunda hazırlanan "Ön Teklif Formu" ile birlikte "Asgari Mahal Listesi" başvuru sahibine gönderilir.


 2/3 çoğunluk tarafından imzalanan "Ön Teklif Kabul Belgesi"nin sisteme yüklenmesi ile "Uzlaşma Aşaması"na geçilir.

UZLAŞMA

7. Adım: Hak sahipleriyle uzlaşmaya yönelik görüşmeler yapılırken kesin proje çalışmaları devam eder.

8. Adım: Uzlaşma sağlanması durumunda sözleşmelerin imzalanmasını takiben tahliye ve yıkım süreci başlar.

9. Adım: Yapım ihalesi yapıldıktan sonra "Ön Teklif Formu"nda hesaplanan yenileme bedeli kesinleşir ve inşaat süreci başlar.


 Yapım sürecinin tamamlanması ile yeni, güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost konutlar hak sahiplerine teslim edilir.

Sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı buradan ziyaret edebilir veya 444 06 04 no’lu Çağrı Merkezi’mizden (hafta içi 09:00-16:30) bize ulaşabilirsiniz.